Haberler
Ev Hanımları Kağıttan Para Kazanıyor
24-10-2016 1.691

Ev Hanımları Kağıttan Para Kazanıyor

Gaziantep´te üç boyutlu kağıt rölyef  kursuna giden ev hanımları, yaptıkları çalışmalarla 300 ila bin 200 lira arasında  para kazanıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslekeğitim Kursları´nda  (GASMEK) çoğunluğu ev hanımlarından oluşan 30 kursiyere üç boyutlu kağıt rölyef kursu veriliyor.

Rölyef çalışmaları 300 liradan bin 200 liraya kadar alıcı bulan ev  hanımları, öğrendikleri sanatı devam ettirerek, çalışma hayatına katılmak  istiyor.Kretuar bıçağını kullanarak 3 boyutlu kağıttan rölyef tablo yapmasını  öğrenen ev hanımları, kursun ardından yaptığı çalışmaları satarak aile bütçesine  katkı sağlıyor.

Kursun usta öğreticisi Tülin Varlık, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  3 boyutlu rölyef çalışmasının, kağıt kabartmayla yapılan bir sanatsal çalışma  olduğunu anımsattı.

Çalışmaların 8 ila 17 kattan oluştuğunu anlatan Varlık, "Katlar,  yaptığımız çalışmalara göre farklılık gösteriyor. Kağıtları kabartarak,  perspektiflere dikkat ederek bu kağıtlara boyutlar veriyoruz. Kursa daha çok ev  hanımları katılıyor. Kurslarımız 3 ay sürüyor. Bir tablonun ortaya çıkması  yaklaşık olarak iki hafta ile 1 ay arasında sürüyor. Çünkü bu çalışmalarda  kretuar bıçağını kullanmak kolay değil. Ellerini de kestirme riski yaşıyorlar. Bu  yüzden itinalı olarak kullandırıyoruz." bilgisini aktardı.

Varlık, kağıttan rölyefin ev hanımları tarafından ilgi gördüğünü ifade  ederek, kadınların yaptıkları eserleri ya tanıdıklarına ya da internet üzerinden  sattıklarını kaydetti. Rölyeflere ilginin çok olduğunu ifade eden Varlık, şunları  söyledi:

"Rölyeflerin satış fiyatları 300 liradan başlıyor, 750 liraya kadar  gidiyor. Bunlar 35x50 tablolar için geçerli. Daha büyük olanlar farklı. 50X70  olanlar daha pahalı olabiliyor. Bin 200 liraya tablolarını satan kursiyerlerim  oldu. Kursiyelerimiz, kursun sonunda para da kazanabiliyor. Ayrıca bizler, burada  adeta rehabilitasyon merkezi görevinde de bulunuyoruz. Eşleri ve çocuklarıyla  sorunları olanlar, ilaç kullanan kişiler de geliyor. O kursiyerlerin buraya  geldikten sonra ilaçları bıraktığına şahitlik ediyoruz. Buraya gelenler, ´Ben de  başarabiliyorum, yapabiliyorum´ demeye başlıyor."

"Daha çok ticari getirisini düşünüyorum"


Kursiyerlerden Müjgan İlik, kursa 2 hafta önce başladığını belirtti.

Eğitimleri tamamladıktan sonra ticari olarak da bu işle meşgul olmayı  planladığını aktaran İlik, "Yaptığım kağıt rölyef çalışmalarından oluşan bir iş  yeri açmayı düşünüyorum. Evde yapıp, bunları satmak istiyorum. Daha çok ticari  getirisini düşünüyorum. Daha önce GaziantepÜniversitesinde çalışıyordum, oradan  emekli oldum. Evde belirli süre sonra sıkılmaya başlıyorsun. Zaten işe başlayınca  bayağı kapılıp gidiyorsun." diye konuştu.

Songül Özpalas da kağıt rölyef çalışmasının kendisine huzur verdiğini  anlattı.

Kursta psikolojik olarak da çok rahatladığını dile getiren Özpalas,  "Yaptığım çalışmayı sevdiğim birisine hediye etmeyi düşünüyorum. Evli kızım için  de düşündüğüm bir çalışma var. Kursu o kadar çok sevdim ki ´Başlasın da hemen  gideyim´ diye düşünüyorum. Burada çok huzur verici bir ortamımız var. Çok severek  geldim. Herkese tavsiye ediyorum." dedi.

Ev Hanımları Kağıttan Para Kazanıyor