Haberler
Ezo Gelin, Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor
28-11-2016 1.080

Ezo Gelin, Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor

Gaziantep´te yaşayan 30 ev hanımı, kentin yöresel kıyafetlerini gelecek nesillere aktarmak için güzelliği, vatan özlemi ve aşkıyla filmlere konu olan "Ezo Gelin"in oyuncak bebeklerini yapıyor.

Ev hanımlarının talebi üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (GASMEK) açılan oyuncak bebek kursuyla, Gaziantep´in ünlü "Ezo Gelin"i yaşatılıyor. Yörenin kendine özgü kutnu kumaşıyla kıyafetleri dikilen Ezo Gelin bebekler, kentin yöresel giysilerini de gelecek nesillere taşıyor. Üretimin ardından satışa sunulanbebekler, ev hanımı kadınlara da gelir sağlıyor.

Kurs usta öğreticisi Tülay Gözükızıl, AA muhabirine, kursta ev hanımlarının ürettiği Ezo Gelin bebekleri Gaziantep´in geleneksel kıyafetleriyle giydirdiklerini belirtti.

Kutnu kumaşıyla dikilen kıyafetlerin Gaziantep´e özgü yöreselgiysiler olduğunu aktaran Gözükızıl, şöyle devam etti:

"Gaziantep´te yıllar boyunca bu kıyafetlergiyiniliyor. Bebeklerin üzerindekiler kutnu kumaş. Barak Türkmenlerinin giydiğiyöresel kostümümüz var. Bu kostümleri oyuncak bebeklere uyarlayarak yapıyoruz.Zaten aşkıyla dillere destan Ezo Gelin de Gaziantepli. Bu yüzden bebeklere onunadını verdik. Bu yöresel kıyafetler, halk oyunlarında, düğünlerde ve özelgünlerde giyiliyor. Ev hanımları bu geleneği sürdürmek için böyle bir kursunaçılmasını istediler. Biz de böyle bir kurs açarak bu geleneği sürdürüyoruz."

Yıllardır süren kursla en önemli amaçlarının unutulmaya yüztutmuş, günümüzde çok az insan tarafından kullanılan yöresel kıyafetlerigelecek nesillere aktarmak olduğunu dile getiren Gözükızıl, "30kursiyerimizle burada yöresel oyuncak bebekler yapıyoruz. Çocuklarımıza bukültürü anlatmak, bizim örf ve adetlerimizi öğretmek istiyoruz, bu kültürüyaşatmak istiyoruz. Buraya gelenler, çocukları için de bu bebekleriyapabiliyorlar. Çocuklarımız, yapılan bu oyuncaklarla ´bu bizim yöresel kıyafetlerimiz´desin istiyoruz. Oyuncak bebekleri kutnu kuması ve evde kullanmadığımızeşyalardan yapıyoruz." diye konuştu.

Ezo Gelin´e hayat veriyorlar

Kursiyerlerden ev hanımı İpek Çoban, 5 yıl önce kursa geldiğinibelirterek, "Evde boş kalmak istemiyorum. Geleneksel Ezo Gelinbebeklerinden yapıyoruz. Çocuklarımız normal oyuncaklardan çok sıkılıyor.Ayrıca çocuklarımızın yöresel kıyafetlerimizi unutmaması için yaptığımızoyuncakları onlara veriyoruz." dedi.

Fatma Uzun da bu kursa yıllar boyunca geldiğini ifade ederek,"Burada kendimizi geliştiriyoruz. Ucuza aldığımız bebekler üzerine yöreselkıyafetleri giydiriyoruz. Malzemeleri daha çok evde kullanmadığımız eşyalardanyapıyoruz. Şu an yaptığım bebeği küçük kardeşime hediye edeceğim ya da yöreselbir köşem var orada sergileyeceğim." diye konuştu.

Ezo Gelin

Asıl adı Zöhre Bozgeyik olan Ezo Gelin, 1909´daGaziantep´e bağlı Uruş köyünde dünyaya geldi.

Çocukluğundan itibaren "Ezo" diye çağrılanZöhre, güzelliğiyle dillere destan oldu. Çok sevmesine rağmen berdel usulüyleevlilik yapmak zorunda kalan Ezo Gelin, 1936´da Cerablus´un Kozbaş köyündeoturan teyze oğlu Memey ile (Mehmet) evlendirildi.

Bir süre sonra hastalandı ancak çok yoksulolduklarından kocası onu tedavi ettiremedi. Güzelliği, aşkı ve vatan hasretiylenam salan Ezo Gelin´in hikayesi dilden dile dolaştı. Adına türküler yakılan,hayatı filmlere konu olan ve yaptığı bir çorbaya da adı verilen Ezo Gelin, 1956yılında vefat etti.

Vasiyeti üzerine Türkiye sınırında bulunan Bozhüyükköyünde bir tepeye defnedilen Ezo Gelin´in mezarı, 1999 yılında Gaziantep´inOğuzeli ilçesine taşındı.

Ezo Gelin, Oyuncak Bebeklerde Yaşatılıyor