Haberler
Çiniciliğin İnce Noktası
23-02-2017 1.120

Çiniciliğin İnce Noktası

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) Çini Sanatı  Eğitmenimiz Ahmet Çokçapar, “Çinicilik çok detaylı çok zor bir sanattır. Biz buna ateşte açan çiçekler diyoruz. Toprakta çiçek yetiştirmek ayrı bir şey, ateşte çiçek yetiştirmek ise çiniciliğin ince noktası.” dedi.

“ÇİNİCİLİĞİN İNCE NOKTASI”
Çinicilik sanatında bir çok detay ve aşama olduğunu dile getiren Çokçapar ,“Çinicilik çok detaylı çok zor bir sanattır.  Toprağın araziden alınıp,  içindeki yabancı maddelerden arıtılıp, değirmende öğütülüp ve  pres marinalarında yeniden işlenmesi gibi bir çok ayrıntısı var. Toprak fırınlanır ve daha sonra süslenir. Desen tasarım aşaması var bundan önce ise toprak belli aşamalardan geçiriliyor. Biz buna ateşte açan çiçekler diyoruz. Bir nevi bahçıvanlık yapıyoruz. Toprakta çiçek yetiştirmek ayrı bir şey, ateşte çiçek yetiştirmek çiniciliğin ince noktası. Mayıs ayında açacağımız bir sergi var. Şuandaki çalışmalarımız sergi için. Sergimizin amacı geleneksel sanatımızı halkımıza tanıtmak.” İfadelerini kullandı.

“BAZI AŞAMALARDAN GEÇEREK GÜNÜMÜZE GELMİŞTİR”
Çiniciliğin tarihsel geçmişi hakkında  bilgi veren Çokçapar, “Geleneksel Türk el sanatlarımızdan çinicilik eğitimi veriyoruz. Çinicilik köken olarak Selçuklulara dayanır. Çinicilik sanatı Selçuklulardan başlar daha sonraki yıllarda, Anadolu Selcukluları ve akabinde Osmanlı döneminde devam eder. Osmanlılarda lale devrinde çinicilik zirve noktaya ulaşmıştır.  O  ödeme adını veren de lale devridir.  Lale bizim kültürümüzde çok önemlidir.  Osmanlı döneminde bir döneme damgasını vuran bir çiçektir. Çinicilik sanatı Osmanlıdan gönümüze kadar  bazı aşamalardan geçerek günümüze gelmiştir. Çiniciliğin  en yaygın olduğu yerler Bursa’nın İznik ilçesi başta olmak üzere Kütahya ileri nokralara doğru gitmiş ve Konya’ya taşınmıştır. İznik şu yönü ile çok önemlidir; Saraya çalışan bir çinicilik merkezidir. Sarayın tüm istekleri İznik’ten karşılanmış.  Kütahya da ise halka hitap eden bir çinicilik geçmişi vardır. Zaman içerisinde çinicilik ülkemizin değişik illerine de aktarılarak yaygın hale gelmiştir. Günümüzde ise  çinicilik teknikleri geliştirilerek  baya bir ilerleme kaydetmektedir. “şeklinde konuştu.

GAZİANTEP ÇİNİCİLİK SANATIMIZI TANIMA AŞAMASINA GİRMİŞTİR
Çiniciliğin Kütahyada çok yaygın olduğunu dile getiren Çokçapar, “ Kütahya Konya da çok yaygın olarak yapılan bir sanattır. Özellikle Kütahya’daki insanların neredeyse yüzde 80’i n geçimini bu sanattan sağlamaktadır diyebiliriz. Kütahya’da  7’den 70’e herkes bu işi bilir.  Bu iş orada çekirdekten yetişen insanlar tarafından ircaa edilir. Bir miras olarak babadan oğulla aktarılır.  Kütahya ilimizde çinicilik gerilememiştir hep ilerleme kaydetmiştir.  Gaziantep çinicilik sanatımızı tanıma aşamasına girmiştir.  Bizde elimizden geldiği kadar geleneksel Türk sanatımıza katkı sunmaya çalışıyoruz.İnanıyorum ki bu sanat daha çok tanınacak ve ileri noktalara gelecek. Amacımız gelecek nesillere  atalarımızın bırakmış olduğu bu mirası tanıtmak ve yok olmasını engellemek.Bu sanatın daha ileri seviyelere taşınması için elimizden geleni  yapmak.  “diye konuştu.

Çiniciliğin İnce Noktası
Çiniciliğin İnce Noktası
Çiniciliğin İnce Noktası