Haberler
Çocukluk Hayalini 70´inden Sonra Gerçekleştirdi
03-11-2016 860

Çocukluk Hayalini 70´inden Sonra Gerçekleştirdi

Gaziantep’te yaşayan 70 yaşındaki Sevim Bayındır, 2 ay önce resim kursuna katılarak, çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

Bayındır, çocukluğunda ilgi duyduğu ressamlığa şartlar elvermediği için başlayamadı. Evlendikten sonra dikiş nakış ürünleri yapıp satarak ailesinin geçimine katkıda bulunan 6 çocuk annesi Bayındır, birkaç yıl önce primlerini kendi imkanlarıyla yatırıp emekli oldu.
Bir süre torunlarının bakımına yardımcı olan Bayındır, kendine zaman ayırmaya karar verdi ve yıllarca özlemini duyduğu ehliyet, takı tasarımı ve ahşap boyama kurslarını başarıyla tamamladı. İki ay önce de resim kursuna gitmeye karar veren Bayındır, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarına (GASMEK) katılarak, burada torunu yaşındaki gençlerle resim yapmaya başladı.

Çocukluk hayallerini yıllar sonra tek tek gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Bayındır, kendini bu alanda geliştirip kişisel sergisini açmak istiyor.

Her insanın hayalleri olmalı


Sevim Bayındır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yaşarken amaçlarının olması gerektiği bilinciyle hareket ettiğini ve hayalinin peşinden gittiğini söyledi.

Çocukluk ve gençlik döneminde bir türlü hayata geçiremediği ressamlıkla geç de olsa tanıştığını anlatan Bayındır, "Çocukluğumda kara kalem çalışmaları yapardım. Resim yapmayı çok seviyorum. Resim sergisi açmayı düşünüyorum. Emekli olduktan sonra önce ehliyetimi aldım. Ondan sonra takı tasarımı ve ahşap boyama kursuna gittim. Resim kursunun açıldığını duyunca buraya da geldim. Hocalarımızla çok güzel vakit geçiriyorum. Resim yapmak içimdeydi. Her insanın içinde bir zevki olur ya ben de resim yapmaktan zevk alıyorum. Çizim yaptıkça kendimi daha iyi hissediyorum. Resim çizdikçe, ´bunu da yapabiliyormuşum´ diyorum. Bunları da yapınca kendime güvenim, yaşama hevesim arttı" ifadelerini kullandı.

Kursta kara kalemin yanı sıra sulu boya çalışmaları yaptığını en çok da doğa resimlerine ilgi duyduğunu anlatan Bayındır, şöyle konuştu:

"Ben daha çok doğayı severim. Kendimi bu konuda daha çok ilerletmek istiyorum. Ressam Bob Ross’u örnek alıyorum. Torunlarım şimdiden ´anneannemiz, babaannemiz böyle yapıyor´ diyorlar. ´Babaanne bunu sen mi çizdin?´ diye soruyorlar. Çocuklar çok şaşırıyor, ben de bu durumdan memnun oluyorum. Eşim bana her konuda destek oluyor. Okula gitmemi seviyor. Hayat sadece yeme içmeden ibaret değil, bir şeyler yapıyorsan o zaman yaşıyorsun demektir. Genç ve yaşlılara tavsiyem, bir şeyler üretsinler. Tüketici değil, üretici olsunlar. İnsanlar beni örnek alsınlar. Hiçbir şekilde pes etmeyeceğim, daha neler yapacağım neler."

Kurs öğretmeni Rabia Aslan ise "Sevim teyze çok hevesli, umudunu yitirmemiş. Buradaki birçok çocuktan daha heyecanlı. Elimizden geldiğinde doğru alana yönlendiriyoruz" dedi.

Çocukluk Hayalini 70´inden Sonra Gerçekleştirdi