Sık Sorulan Sorular

Gasmek Nedir?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi Gasmek, "örgün eğitim sistemi dışında planlı, programlı ve sistemli olarak yürütülen bir eğitim şekli" olarak tanımlanan "yaygın eğitimin ilkeleriyle gerçekleştirilen bir yetişkin eğitimi organizasyonu"dur.

Gasmek Hangi Kuruma Bağlı Olarak Çalışmalarını Sürdürmektedir?

GASMEK hizmetlerini Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sanat ve Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü´ne bağlı olarak sürdürmektedir.

Gasmek´in Verdiği Eğitimler Ücretli Midir?

36 kurs merkezinde 400 branşta verilen eğitimlerin tamamı ücretsizdir. Ayrıca vatandaşlar GASMEK tarafından düzenlenen sergi, seminer ve söyleşi vb. faaliyetlerin tümünden de ücretsiz olarak faydalanabilir.

Gasmek´te Öğrenci Olma Yaşı Nedir?

Sertifikalı kurslara; kursun başlama tarihine göre 16 yaşını dolduranlar, müzik branşlarında ise yine başlama tarihine göre 15 yaşını dolduran adaylar başvurabilir. Katılım belgeli kurslarda ise 7´den 70´e tüm adaylar başvurabilirler.

Gasmek´te Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Kayıtlar tüm yıl boyunca alınmakta ve dersler Ekim ayında başlamaktadır. Haziran ayında ise eğitim dönemi sona ermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) belirlediği kurallar çerçevesinde 3.5 aydan 10 aya kadar süren eğitimlerin yanı sıra, bazı branşlarda tekamül kursları da verilmektedir. Bununla birlikte GASMEK, bazı branşlarda daha uzun süreli ihtisas eğitimleri de gerçekleştirmektedir.

Öğrenciler Kurs Bitiminde Belge Alıyor Mu?

Evet, branşın kredisini dolduran ve başarılı olan öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı "Kurs Bitirme Sertifikası", verilecektir.

Gasmek´ten Aldığımız Sertifikaların Geçerliliği Var Mıdır?

GASMEK’in vermiş olduğu MEB onaylı kurs bitirme belgeleri tüm Türkiye’de ve ülkemizle eğitim alanında denklik anlaşması bulunan ülkelerde geçerlidir. Bununyanı sıra bazı branşlarda öğrencilere; uluslararası akreditasyona sahip yabancı kuruluşlarla işbirliği yapılarak ülkemiz dışında da geçerliliğe sahip sertifikalar verilmektedir.